Obecnický zpravodaj – Leden 2023

„Tento způsob zimy zdá se mi poněkud nešťastným…“, řekl by Antonín Důra, majitel zpustlých lázní, jinak pan Hrušínský ve filmu Rozmarné léto. Pravda, řekl větu o létu, ale v dnešním čase by to jistě prohlásil i o zimě. Však letošní rok začíná tak nějak zimojarně. Ptáci jsou zjančení, příroda sama neví, co si má myslet, a což teprve my lidé. Ráno se probudíte a zvenku se ozývá ptačí křik i zpěv. Zdá se, že samečci už lákají samičky k lásce a rozmnožování a někteří se rozmnožili až moc. Při letošním sčítání ptáků, kteří létají na krmítko, jsem zjistil velký počet hrdliček. Kdysi k nám létaly dvě a teď už jich je sedm. Musím je někdy i vyhánět, vlezou do krmítka, které jsem schválně udělal hodně malé, aby do něj hrdličky nemohly. Stejně se do něj narvou a malí ptáci na ně z větví jen koukají. Tak hrdličky vyháním, jenže ulítnou i ti malí. Musím zvolit jinou metodu. My nyní vlastně také volíme, sice ne metodu zahánění ptáků od krmítka, ale pana prezidenta. Toho musíme zvolit po prvním kole ze dvou kandidátů. Jak volby dopadly v prvním se dozvíte z tisku a televize, ale k druhým volbám jděte, abyste neměli výčitky, až nebude zvolen váš kandidát. Narovinu se přiznávám, že je mi jedno, jestli bude zvolen Petr nebo Pavel. Život ve vsi poběží dál, i odpady se budou třídit, tím chci připomenout, že čím méně vytřídíme, tím víc obec bude za odvoz komunálního odpadu platit, a tím i každý z nás zaplatí víc peněz. To je asi tak všechno k volbám. Ale teď zase trochu pozitivně. Prý se vrátí zima, říkali někde. Jak ji moc nemusím, ale asi by byla lepší, než zimojaro, jak jsem probíhající období nazval. Bude méně nachlazení a méně zablácených bot, méně depresí, víc sněhuláků. Vždyť my jsme teď ze zoufalství stavěli na procházce svého tradičního sněhuláka z mechu. On to vlastně byl Mechulák. Až bude sníh, uplácám zase někde na Brdech hned dva, a až začne tání, jeden druhému bude říkat: „Nebreč, zase je tu možnost, že dostaneš k moři.” Škoda, že nejsme sněhuláci.