Obecnický zpravodaj – září 2021


Tak a prázdniny jsou v tahu. Ne že by za něco tahaly, ale chci říct, že si vzaly batoh s prázdninovou pohodou na záda a odtáhly kamsi do teplých krajů. Na stole nechaly vzkaz, že se příští rok v červenci vrátí. Budeme se těšit, ovšem ne, jako naše děti či vnoučata na školu. Některé z nich po té dlouhé době trochu „zvlčily“ a do školních lavic je rodiče museli přemlouvat, naopak některé děti se opravdu těšily na kamarády, kamarádky i učitele. Dnes je úplně jiná doba, jiní rodiče, atmosféra mezi školou a rodinou. Za nás kdysi nepohoršovaly výchovné metody našich učitelů a učitelek. Někdo tahal za pejzy, někdo dával pohlavky, jiní jen vyhrožovali vším možným. Byli i házeči kříd a různých jiných předmětů, nebo jako ve Svěrákových Vratných lahvích ždímači smradlavých hub. Většina vyučujících však měla autoritu a ve třídě plné žáků dokázali klid i pořádek udržet. Do školy už nechodím, ale myslím si, že to dokáže i v této době hodně kantorů a kantorek. Jen my, kdysi jako žáci, jsme rodičům většinou nic neříkali, když jsme ve škole něco provedli a dostali pohlavek. Určitě bychom to slízli i doma. V tom je možná nyní rozdíl. V čem není asi rozdíl, jsou poznámky v žákovské. Někde fungují sešitky, jinde žákajdy či elektronické žákovské knížky a v nich se vyskytují perly školního života. Já si nepamatuji z té svojí žádnou poznámku, asi jsem byl ve škole hodný. Možná jsem i nějakou chytil, určitě jen když jsem neměl pomůcky nebo úkol. Jen na rodičovské schůzce na gymplu jsme málem s jednou maminkou dostali poznámku za to, že jsme vyrušovali paní profesorku. No, dlouho jsme se s kamarádkou neviděli. V posledním Magazínu Dnes jsem ukradl vzorky ukázek z žákovských a moc jsem se smál. „Simuloval zvonění školního zvonku budíkem, a když se mu na to přišlo, ještě tvrdil, že ho o to školník požádal.“ V jiné poznámce si učitel stěžoval: „Jezdí na židli po třídě a imituje koně. Po mém napomenutí drze zařehtal.“ A v jedné žákovské rodič na poznámku odepsal: „Potrestal jsem, byť nevím za co, příště pište čitelně.“ Přeji hodně trpělivosti rodičům i kantorům. A pište čitelně.
bs