Obecnický zpravodaj červenec – srpen 2020

Slunce, co je to slunce? Chtělo by se říct, muška jenom zlatá, ale to není moucha, to je vosa, to je sršáň, to je… to je slunce. Na něj nadáváme, když nám spaluje zahrady i kůži, slunce, které vyzýváme, aby vysvitlo, když nás mraky děsí svou temnotou. Slunce životadárné, slunce ničitel, slunce, které potřebujeme k životu. V poslední době to se svojí přítomností trochu přehání. Ještě, že toho mraky mají plné obláčky, a buď z lítosti nebo vzteku propuknou v pláč a brečí a brečí. A my také pláčeme radostí, že zahrada je zachráněna, zase se naplní nádrže a sudy a bude čím zalévat. Ochladí se bazény na zahradě a hlavně ten náš v Rezervaci. Zatím je v obecnickém bazénu voda přímo skvělá. Paprsky slunce ale neohřívají jen hladinu nádrže v Rezervaci, teplota se přenáší i na jednání živočichů, které Rezervace ochraňuje. Občas některý z chráněných vyrazí do civilizace mezi ty nechráněné a jiný mu, až se nasytí, slíbí dopravu pro návrat. Nasycen vyrazí do rodné rezervace. A když jiný živočich telefonicky vznese dotaz, zda není nasycený živočich v civilizaci (pozn. město), zařve dotčený: „Já ho tam zapomněl!“ Záchranná akce dopadla skvěle. Živočich zachráněn, poučen životem a vrácen zpět do naší rezervace. Ono opravdu teplo působí. Sám jsem poznal, že i člověk rozumný, jako já sám, se někdy únavou ze slunce unáhlí. Chtěl jsem na zahradě hubit plevele. Dle návodu jsem namíchal patřičný přípravek, mám zkušenost. Už kdysi jsem přípravky zaměnil a náš děda měl málem infarkt. Tentokrát jsem si dával pozor. Po zahradě jsem couval a stříkal trávu plynule zleva doprava. Ovšem po několika dnech bylo jasné, že nastal omyl. Do dneška nevíme, jak je možné, že tráva v pruzích zleva doprava uschla a plevel roste dál. Napravil jsem to, pruhy jsem rozryl a zasel novou trávu. Ta se musí v tomhle vedru vlhčit. Vždy při zalévání couvám, abych si nenamočil boty. Bohužel máme na zahradě pro vnoučata plastový bazén, asi dvou a půl metrový, padesát na výšku a plný vody. Víc asi nemusím říkat. To nebyl skok, to byl pád. Na záda. Holt to sluníčko. Přátelé užijte si jako já prázdnin, slunce a hlavně bazénů.